הגיגים  
 תפריט ראשי
· עמוד הבית
· פורומים
· צור קשר
· כניסה למנהלי האתר
 

כרטיס אישי | מפתח הפורומים | שאלות ותשובות | חיפוש | רשימת חברים | קבוצות משתמשים | עיטורים | דירוגים | הצג הודעות מאז ביקורך האחרון
כבוד עם ישראל - שני קטעים מהיבטים לשוניים בפרשת בראשית

 
הפורום נעול. אינך יכול להוסיף הודעות, לכתוב תגובות ולערוך הודעות של עצמך   ההודעה נעולה. אינך יכול לכתוב תגובות או לערוך את ההודעה, אם אתה כתבת אותה    מפתח הפורומים -> טעמי המקרא ודקדוקי קריאה
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
אליהו
אדמו"ר
אדמו
הצטרף בתאריך: Aug 24, 2006
הודעות: 2316
0.51 הודעות ליום

עיטורים: 0
הודעהנשלח: 17/10/2006 ב-23:24:10    כותרת הודעה: כבוד עם ישראל - שני קטעים מהיבטים לשוניים בפרשת בראשית תגובה עם ציטוט

בְּרֵאשִׁית ת"א (אונקלוס) בקדמין כלומר בתחילה. כן תרגם גם רס"ג.
רש"י: אמר רבי יצחק (תנ"ב בראשית יא): לא היה צריך להתחיל את התורה אלא מ"החדש הזה לכם" (שמ' יב,ב), שהיא מצוה ראשונה שנצטוו ישראל, ומה טעם פתח בבראשית? משום "כח מעשיו הגיד לעמו לתת להם נחלת גוים" (תה' קיא,ו); שאם יאמרו אומות העולם לישראל: לסטים אתם שכבשתם ארצות שבעה גוים, אומרים להם: כל הארץ של הקדוש ברוך הוא, הוא בראה ונתנה לאשר ישר בעיניו, ברצונו נתנה להם, וברצונו נטלה מהם ונתנה לנו.
עלון זה לא נועד למדרשים. כמדומה שיש להדגיש כאן כח מעשיו הגיד לעמו. לא "הגיד לגוים". הגויים המערערים על זכותנו על הארץ אינם מעונינים בצדק. מדרש זה בא להצדיק בעיני ישראלים ש"צדיקים הרבה" שזכותנו על הארץ היא מוחלטת. למאמין בתורה אין ספקות לגבי זכותנו על ארץ ישראל.
בְּרֵאשִׁית אּין המקרא הזה אומר אלא דורשני, כמו שדרשוהו רבותינו (ב"ר א,ו): בשביל התורה שנקראת "ראשית דרכו" (מש' ח,כב) ובשביל ישראל שנקראו "ראשית תבואתֹה" (יר' ב,ג).
למרבה הצער היו מקומות בגולה שלא יכלו להדפיס בשביל ישראל ולכן הדפיסו בשביל "צדיקים" או בשביל "ישרים" וכד' מתוך הנחה שהקורא יבין מיד, וגם יזהה מייד לפי הפסוק: קֹדֶשׁ יִשְׂרָאֵל לַה' רֵאשִׁית תְּבוּאָתֹה כָּל אֹכְלָיו יֶאְשָׁמוּ רָעָה תָּבֹא אֲלֵיהֶם נְאֻם ה': שהגירסא הנכונה היא ישראל, ו"צדיקים" או "ישרים" הוא לצאת ידי חובת הצנזור. מה רב אם כן הצער ומה רבה הבושה שעדיין מדפיסים בארץ ישראל חומשים מצונזרים, והכומר חוגג את נצחונו. מי שיש לו חומש מצונזר ימהר לתקנו ולא ישכין באהלו עוולה. ומי שמנדב חומשים לבית כנסת יבדוק אותם כאן ובעוד מקומות ואם הם מצונזרים אל יקנה אותם.
חזור למעלה
לעמוד הראשי
צפה בכרטיס האישי של המשתמש
הצג הודעות קודמות:   
הפורום נעול. אינך יכול להוסיף הודעות, לכתוב תגובות ולערוך הודעות של עצמך   ההודעה נעולה. אינך יכול לכתוב תגובות או לערוך את ההודעה, אם אתה כתבת אותה    מפתח הפורומים -> טעמי המקרא ודקדוקי קריאה כל הזמנים הם שעון ישראל (GMT + שעתיים)
עמוד 1 מתוך 1

 
קפוץ אל:  
אתה לא יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה לא יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה
אתה יכול להוריד קבצים מפורום זה
Website powered by

כל הזכויות שמורות ©
העמוד נוצר תוך: 0.067 שניות

:: phpib2 phpbb2 style by phpbb2.de :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::