מה התנאי ומה התוצאה/גמול?

בספרי התורה הכתובים על קלף ומשמשים בבית הכנסת לא מופיעים סימני פיסוק ואף לא חלוקה לפסוקים (למעט ספרי התורה של העדה התימנית בהם מופיעים סימונים לסוף פסוק, אתנח וזרקא, בעזרת חריטה על גבי הקלף). המסורת העברית העבירה בעל-פה את סימני ההפסקות, ודבר זה הוביל לעתים לשינויי גרסאות, שבאו לידי ביטוי במחלוקת בגמרא קידושין ל,א ובנדרים לח,א אודות חלוקת הפסוק "וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל־מֹשֶׁה הִנֵּה אָנֹכִי בָּא אֵלֶיךָ בְּעַב הֶעָנָן בַּעֲבוּר יִשְׁמַע הָעָם בְּדַבְּרִי עִמָּךְ וְגַם־בְּךָ יַאֲמִינוּ לְעוֹלָם וַיַּגֵּד מֹשֶׁה אֶת־דִּבְרֵי הָעָם אֶל־יְהוָה" (שמות יט,ט) לשלושה חלקים. כך החל תהליך מסירת הניקוד והטעמים, המהווים סימני פיסוק, בהעברת המסורה. [מתוך ויקיפדיה]

מה התנאי ומה התוצאה/גמול?

הודעהעל ידי ELIHU » 05 פברואר 2018, 09:46

שאל אותי בני מה דעתי על הפסוק הזה:
ועתה אם שמוע תשמעו בקלי ושמרתם את בריתי
והייתם לי סגלה מכל העמים כי לי כל הארץ.
ואתם תהיו לי ממלכת כהנים וגוי קדוש . . .

האם סגולה היא חלק מן התנאי או שייכת לגמול על מעשינו?

עניתי כי לענ"ד טעמי המקרא אינם מבחינים בין שתי האפשרויות, אלא גם זו, גם זו יכולות להיות נכונות.

וענה לי בני כי הנצי"ב בפירוש העמק דבר נוהג לומר כי התורה לעתים מלמדת שני דברים כאחד. וכן במקרה שלנו:
כלומר [ג] שתי התשובות נכונות.
[מי שמכיר סגנון השאלות ה'אמריקאיות' יבין למה סימנתי [ג].]

דבר זה ראוי ללמוד היטב בעניני טעמי המקרא, כי נראה לי שנכון הוא [כמו שכתב הנצי"ב] בכל התורה.
סמל אישי של המשתמש
ELIHU

Re: מה התנאי ומה התוצאה/גמול?

הודעהעל ידי כוכב-דוד » 05 פברואר 2018, 19:50

משמע שגמול, שכן המילים "כי לי כל הארץ" הן סיבת הגמול. ועוד, שסגולה זה אוצר, וזה דבר התלוי בה' ולא בישראל.
הַדְרִיכֵנִי בַאֲמִתֶּךָ וְלַמְּדֵנִי, כִּי אַתָּה אֱלֹהֵי יִשְׁעִי אוֹתְךָ קִוִּיתִי כָּל הַיּוֹם (תהלים כה, ה).
סמל אישי של המשתמש
כוכב-דוד

הודעהעל ידי שחל » 07 פברואר 2018, 06:52

לכאורה פשוט שהיותם סגולה הוא ביד ה'.
ועוד, לצד האחר צריך לדחוק קצת בוי"ו של ואתם תהיו לי שהוא כמו אז ("פ"א רפה בלשון ישמעאל"?).
שחל

הודעהעל ידי אליהו » 25 פברואר 2018, 16:30

אם הראשון אינו תנאי
הכל ציוויים
תֵּ֣ן לְ֭חָכָם וְיֶחְכַּם־ע֑וֹד
אליהו

חזור אל טעמי המקרא ודקדוקי קריאה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 3 אורחים