פורום חדש - טעמי המקרא

זהו פורום להעתקת הודעות ישנות מהפורום הישן. נא לא לנהל כאן דיונים.

פורום חדש - טעמי המקרא

הודעהעל ידי מנהל האתר » 06 יולי 2015, 17:35

דתי_ברשת
מנהל האתר
מנהל האתר

הצטרף בתאריך: 16/11/2003
0.93 הודעות ליום
עיטורים: 0
הודעהנשלח: 22/08/2006 ב-16:47:20 כותרת הודעה: פורום חדש - טעמי המקרא תגובה עם ציטוט
פתחנו פורום חדש בנושא טעמי המקרא (בספרי תורה נביאים וכתובים). פרטים נוספים בהמשך.

חזור למעלה
לעמוד הראשי
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח דואל בקר באתר הבית של המשתמש MSN Messenger

חץ
צדיק יסוד עולם
צדיק יסוד עולם

הצטרף בתאריך: Oct 17, 2005
3.46 הודעות ליום
הודעהנשלח: 22/08/2006 ב-17:07:12 כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט
ומטרתו?? ובעצם למה לא לשבצו באחד הפורומים הקיימים כמו "היהדות ואנחנו" או "פרשת השבוע"???

ולענין עצמו.
לפני הרבה שנים , כשהייתי צריך ללמוד את פרשת השבוע שלי לקראת בר המצווה (פרשת השבוע שלי היא פרשת "חיי שרה") ,בעצם את הנגינה ידעתי לבד, מתוך הקשבה לקריאה בתורה בכל קריאה בתורה.
,אבל כ8 חדשים לפני בר המצווה ,אבי מורי קנה לי ספר חדש מאת הפרופ' מרדכי ברויאר, שם הספר - "פיסוק הטעמים שבמקרא".
ספר זה מכיל ידע עצום על ההיסטוריה וההתפתחות של הלשון העברית מבחינה תחבירית , ניקוד ופיסוק. ואבי מורי הנחה אותי ללמוד את הספר לפני שהוא שולח אותי ללמוד את הקריאה עצמה. הוא אמר לי שלפני הלימוד הנגינה בצורה מושלמת -עלי להבין את יסודות השפה והתחביר המקראיים. שלא תחשוב, נאלצתי להבחן על החובר, ואחרי שהוא הי'ה משוכנע ששאני שולט בחומר -נשלחתי ללמוד את הנגינה עצמה.
זה הי'ה קשה אבל מעניין מאד והקל עלי מאד במבחני הבגרות בלשון ותחביר שלעתיד לבוא..

ומעשה אבות סימן לבנים. כשבני הי'ה צריך ללמוד לקראת בר המצווה עשיתי לו את אותו התרגיל בדיוק . הוא למד עברית מהיסוד. לא בחנתי אותו ביסודיות רבה כפי שאבי בחן אותי בזמנו -כי מיד כשהתחלתי לתהות על קנקנו אם למד הסתבר שאת מירב החומר הוא ידע בעצמו ככה מהחיים והספר לא חידש לו כמעט כלום ,ובכל זאת במבט לאחור זה תהליך נכון ומענין ,ומקנה ידע חשוב לנער על השפה העברית.

נערך בפעם אחרונה על-ידי חץ בתאריך 22/08/2006 ב-17:31:26, נערך סך הכל פעם אחת
חזור למעלה
לעמוד הראשי
צפה בכרטיס האישי של המשתמש

אבישי_ל
אדמו"ר
אדמו

הצטרף בתאריך: Jan 04, 2006
1.19 הודעות ליום

הודעהנשלח: 22/08/2006 ב-17:10:43 כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט
נשמע מסקרן...
חזור למעלה
לעמוד הראשי
צפה בכרטיס האישי של המשתמש

דתי_ברשת
מנהל האתר
מנהל האתר

הצטרף בתאריך: 16/11/2003
0.93 הודעות ליום
הודעהנשלח: 23/08/2006 ב-07:24:53 כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט
ממטרה כתב/ה:
ומטרתו??

אמרתי - פרטים בהמשך. אתמול כתבתי את ההודעה שניות לפני שיצאתי הביתה, ולא היה לי זמן במשך הערב להוסיף עוד.

בכל אופן, כבר לפני כמה שנים (כן כן) הצעתי למר אליהוא שנון, בעל האתר ספר התורה המקוון לקיים אצלנו פורום בנושא, בעקבות שאלות שהוא מקבל בעניין. לא זוכר מה היו הסיבות, אבל אליהוא העדיף להמשיך במתכונת הנוכחית שלו (שאלות באימייל ותשובות באתר, אם אני מבין נכון).

לאחרונה, פנה אלי אליהוא וביקש לשקול את העניין מחדש, כמובן שנעתרתי מיד, והתוצאה לפניכם - פורום חדש בנושא טעמי המקרא.

ממטרה כתב/ה:
ובעצם למה לא לשבצו באחד הפורומים הקיימים כמו "היהדות ואנחנו" או "פרשת השבוע"???

עבדכם הנאמן למד טעמי המקרא (בסגנון ירושלמי) עוד בגיל צעיר (לפני גיל 13) וקורא בתורה כבר שנים רבות (לא באופן קבוע). מצאתי שטעמי המקרא הינם כר נרחב וכמעט בלתי אפשרי להקיף את כל הידע בנושא. כל הזמן לומדים דברים חדשים, וזה נפלא. כמו שניתן להבין - הנושא קרוב לליבי, ועל כן מצאתי לנכון לתת לו במה משל עצמו. אם נראה שזה לא הולך, ייתכן ונצרף אותו ל"היהדות ואנחנו", מה שכנראה עומד לקרות לפורום "פרשת השבוע".

ממטרה כתב/ה:
ומעשה אבות סימן לבנים. כשבני הי'ה צריך ללמוד לקראת בר המצווה עשיתי לו את אותו התרגיל בדיוק . הוא למד עברית מהיסוד. לא בחנתי אותו ביסודיות רבה כפי שאבי בחן אותי בזמנו -כי מיד כשהתחלתי לתהות על קנקנו אם למד הסתבר שאת מירב החומר הוא ידע בעצמו ככה מהחיים והספר לא חידש לו כמעט כלום ,ובכל זאת במבט לאחור זה תהליך נכון ומענין ,ומקנה ידע חשוב לנער על השפה העברית.

הלוואי על כולנו. אכן, השפה העברית, ובעיקר בשימושהּ בתנ"ך בצירוף טעמי המקרא, פשוט מרתקת. אצלי זה הלך הפוך. בעקבות הקריאה בתורה והידע בטעמי המקרא, חיפשתי עוד ועוד חומר על השפה העברית. אני זוכר את עצמי, אפילו אחרי הצבא, חוזר לספרי הלשון העברית מבית הספר וקורא בשקיקה את אותם ספרים ששנאתי בהיותי בתיכון.
"יש בעולם שלושה סוגים של אנשים: כאלה שיודעים לספור וכאלה שלא"
סמל אישי של המשתמש
מנהל האתר
מנהל האתר

חזור אל *** טעמי המקרא ודקדוקי קריאה - ארכיון ***

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד