ניגון סוף עלייה המסתיימת במילה של שם ה'

בספרי התורה הכתובים על קלף ומשמשים בבית הכנסת לא מופיעים סימני פיסוק ואף לא חלוקה לפסוקים (למעט ספרי התורה של העדה התימנית בהם מופיעים סימונים לסוף פסוק, אתנח וזרקא, בעזרת חריטה על גבי הקלף). המסורת העברית העבירה בעל-פה את סימני ההפסקות, ודבר זה הוביל לעתים לשינויי גרסאות, שבאו לידי ביטוי במחלוקת בגמרא קידושין ל,א ובנדרים לח,א אודות חלוקת הפסוק "וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל־מֹשֶׁה הִנֵּה אָנֹכִי בָּא אֵלֶיךָ בְּעַב הֶעָנָן בַּעֲבוּר יִשְׁמַע הָעָם בְּדַבְּרִי עִמָּךְ וְגַם־בְּךָ יַאֲמִינוּ לְעוֹלָם וַיַּגֵּד מֹשֶׁה אֶת־דִּבְרֵי הָעָם אֶל־יְהוָה" (שמות יט,ט) לשלושה חלקים. כך החל תהליך מסירת הניקוד והטעמים, המהווים סימני פיסוק, בהעברת המסורה. [מתוך ויקיפדיה]

ניגון סוף עלייה המסתיימת במילה של שם ה'

הודעהעל ידי yuvall » 11 נובמבר 2018, 01:43

שלום לכולם,
אשמח להבין מאיפה התחיל המנהג לנגן סוף עלייה בצורה מיוחדת כאשר מסתיים בשם ה' וכן מה המנגינה הנכונה לכך, והאם יש אפשרות "לשחק" עם מנגינה זו.

תודה,
יובל
yuvall

Re: ניגון סוף עלייה המסתיימת במילה של שם ה'

הודעהעל ידי ELIHU » 12 נובמבר 2018, 12:11

לפני כמה שנים כתבו על הנושא פה.
המסקנה היא [עד כמה שזכור לי] שהמקור בהצטרפות הקהל בסיום.
כאשר מסתיים בשם קודש, רוצים למנוע את ההצטרפות.
לכן משנים מעט את המנגינה מזכירים לציבור לא להצטרף.

ולי נראה שאין זה כל כך נכון לשנות את המנגינה [אף כי קבלתי מסורת כזאת, ואני נוהג כן].
הרי כבר אמרו לפני שאין הבדל בקדושת 'ובני דן חושים' ובין 'אנכי ה' א-להיך'.
סמל אישי של המשתמש
ELIHU

Re: ניגון סוף עלייה המסתיימת במילה של שם ה'

הודעהעל ידי א.י. » 12 נובמבר 2018, 13:08

גם אני קיבלתי כך ונוהג כן, והיות שלא נתקלתי כמעט במה שאתה מכנה 'הצטרפות הקהל' בסוף עלייה, הניחוש שלי מעודי היה שמפאת קדושת השם איננו רוצים לרדת כ"כ כנהוג בסוף העלייה (ירידה של 2.5 טונים אם אינני טועה), ומה שקדושת התורה שווה גם ב"ואחות לוטן תמנע", אין זה אומר שאסור לשנות במקומות מסויימים, כמו לנגן את השירה ולהגביה את הקול בעשרת הדברות, או לקרוא בקול נמוך בקללות, וכן היו מי שכתבו לקרוא בקול רם את המקומות במגילה בהם יש צירוף שם ה', וכל כיוצ"ב.
א.י.

חזור אל טעמי המקרא ודקדוקי קריאה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד