האם יש מילה בעלת paragogic nun שנקראת מלעיל?

בספרי התורה הכתובים על קלף ומשמשים בבית הכנסת לא מופיעים סימני פיסוק ואף לא חלוקה לפסוקים (למעט ספרי התורה של העדה התימנית בהם מופיעים סימונים לסוף פסוק, אתנח וזרקא, בעזרת חריטה על גבי הקלף). המסורת העברית העבירה בעל-פה את סימני ההפסקות, ודבר זה הוביל לעתים לשינויי גרסאות, שבאו לידי ביטוי במחלוקת בגמרא קידושין ל,א ובנדרים לח,א אודות חלוקת הפסוק "וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל־מֹשֶׁה הִנֵּה אָנֹכִי בָּא אֵלֶיךָ בְּעַב הֶעָנָן בַּעֲבוּר יִשְׁמַע הָעָם בְּדַבְּרִי עִמָּךְ וְגַם־בְּךָ יַאֲמִינוּ לְעוֹלָם וַיַּגֵּד מֹשֶׁה אֶת־דִּבְרֵי הָעָם אֶל־יְהוָה" (שמות יט,ט) לשלושה חלקים. כך החל תהליך מסירת הניקוד והטעמים, המהווים סימני פיסוק, בהעברת המסורה. [מתוך ויקיפדיה]

האם יש מילה בעלת paragogic nun שנקראת מלעיל?

הודעהעל ידי ישבב » 23 דצמבר 2018, 05:07

שבוע טוב!
קודם כל אשמח לדעת איך נקראות בעברית בת ימינו או אצל מדקדקי ימי הביניים אותן מילים שיש להן paragogic-nun (למשל: תשמרון, תגדעון, תשרפון ויחנון ויקומון)

שנית, ארצה לדעת אם יש מהן (מתוך כשלוש מאות כאלה בתנ"ך) כאלה שנהגות מלעיל?
ישבב

Re: האם יש מילה בעלת paragogic nun שנקראת מלעיל?

הודעהעל ידי ELIHU » 25 דצמבר 2018, 16:05

נראה לי כי אין מילה מיוחדת, כי אין לו תפקיד מוגדר היטב.
אני מכנה אותה סיומת ספרותית, אף כי אין זה מכסה את כל הנו"נין במקרא.
השימוש בשם מיוחד כאשר איננו נחוץ מתאים ללועזים, ובמיוחד יודעי יוונית,
שהיו אלופים באמצאת שמות משונים.
סמל אישי של המשתמש
ELIHU

הודעהעל ידי ישבב » 02 ינואר 2019, 04:05

ELIHU כתב:נראה לי כי אין מילה מיוחדת, כי אין לו תפקיד מוגדר היטב.
אני מכנה אותה סיומת ספרותית, אף כי אין זה מכסה את כל הנו"נין במקרא.
השימוש בשם מיוחד כאשר איננו נחוץ מתאים ללועזים, ובמיוחד יודעי יוונית,
שהיו אלופים באמצאת שמות משונים.

אם כך, לפי דבריך כדאי לבטל גם את ה"א הידיעה, וי"ו החיבור, אותיות השימוש, כי כפי הנראה לא היו בתקופת הגאונים כנראה, ובודאי לא בזמן התלמוד. ומה עם כל הבניינים והמשקלים שגילה לנו הרד"ק? גם את זה תדחה מכיון שהוא הושפע מהשפה הערבית? אנחנו מחפשים כלים שיקלו עלינו בלימוד ובהסבר ואין כל פסול לכתוב מושגים חדשים שמסייעים לנו כלומדים להבחין בין מילים עם נו"ן בעלת תפקיד (נקבות רבים) לנו"ן אחרת (כמו במקרה זה). לעניות דעתי, זה לא נכון לתקוף שיטה באשר היא שיטה של... צריך לבדוק אם היא מסייעת ללומד ונקבל את האמת ממי שאמרה.

זה לשון הרמב"ם בשמונה פרקים: "וראיתי להקדים, קודם שאתחיל בפירוש הלכה הלכה, פרקים מועילים, יושגו לאדם מהם הקדמות, ויהיו לו גם כן כמפתח למה שאנו עתידים לפרש. ודע, כי הדברים אשר אומר אותם באלו הפרקים, ובמה שיבוא מן הפירוש, אינם עניינים שחידשתים אני מעצמי, ולא פירושים שבדיתים, אלא הם עניינים מלוקטים מדברי החכמים, במדרשות ובתלמוד וזולתו מחיבוריהם, ומדברי הפילוסופים גם כן, הקדומים והחדשים, ומחיבורי הרבה בני אדם. ושמע האמת ממי שאמרה. ואפשר שאביא לפעמים מימרה שלימה שהיא לשון ספר מפורסם, ואין בכל זה רע, ואיני מתפאר במה שאמרו מי שקדם, לפי שאני כבר הודיתי בזה, ואף על פי שלא אזכור: אמר פלוני, אמר פלוני, שזו אריכות אין תועלת בה; ואפשר, לפעמים, ששם האיש ההוא יכניס בלב מי שאין תבונה בו - שזה הדבר נפסד, ויש בו תוך רע שלא ידעהו. ומפני זה ראיתי שלא לזכור האומר, הואיל וכוונתי שתושג התועלת לקורא, ושנבאר לו העניינים הצפונים בזאת המסכתא.". אלא אם כן גם שיטתו ושל דעתו של הרמב"ם לא מקובלת עליך.

אגב, היה אפשר לקרוא לנו"ן הזאת נו"ן הזירוז לדוגמה, בהתבסס על פירש"י שפירש כך את המשמעות של הנו"ן הזאת.
ישבב

הודעהעל ידי ELIHU » 06 ינואר 2019, 10:17

ישבב: זמן רב לא התחברתי. סליחה.
קשה להבין את דבריך.
האם הבנתי שאתה חושב שחייבים להמציא כינוי לPARGORIC
רק למען הקלת הלימוד בנושא?
אז, בבקשה, נקרא לה 'ספרותית', אף כי אמרתי שאי הכינוי ממצא את כל השימושים.
ואם אתה מעונין בכינוי כי יש כינויים לה' הידיעה או לו' השימוש?
אז, נראה לי כי תשובתי תהיה דומה, אלא נוסיף כי השימוש בכינוי איננו צורך יומיומי כמו ו' החיבור
או כמו ה' הידיעה. ולכן, אין פלא שלא מצאנו כינוי כזה קודם.

הבה נכריז היום שמשו בישראל נ' הספרותית, ונקווה שהאקדמיה [שאלת אותם בכלל?] תקבל את השם החדש.
אני הייתי מוכן אפילו לכנותה "נ' ישבב" אך מן הסתם רשותך קודמת לרשותי בענין זה.
סמל אישי של המשתמש
ELIHU

חזור אל טעמי המקרא ודקדוקי קריאה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 2 אורחים